Od 1 lutego stawka cła na gaz płynny z Rosji osiągnie wartość zerową. Oznacza to, że na polskich stacjach można się spodziewać kolejnego spadku cen autogazu.
Nowa miesięczna stawka ceł eksportowych na rosyjskie paliwa zacznie obowiązywać od lutego br. Zgodnie z taryfikatorem, podatek akcyzowy na gaz płynny spadnie do zera, ponieważ nie jest on naliczany w przypadku cen poniżej 490 dolarów za tonę. Jak podają rosyjskie media, obecnie średnia cena gazu płynnego wynosi 385 dolarów za tonę.
– Jest to kolejny, tym razem największy spadek stawki cła eksportowego na rosyjski gaz płynny – komentuje Przemysław Podgórski, Prezes UNIMOT S.A. – Ostatnio zerowy poziom cła utrzymywał się w okresie od stycznia do listopada 2009 r. Likwidacja podatku akcyzowego miała wówczas pomóc rosyjskim producentom stanąć na nogi po spadku cen gazu do nienotowanego od lat minimum. Przełożyło się to także na ceny autogazu w Polsce, które spadły wtedy poniżej 1,90 zł/l.
Obecnie brak podatku akcyzowego jest spowodowany gwałtownym spadkiem notowań LPG na rynku międzynarodowym, co z pewnością wpłynie na ceny autogazu na polskich stacjach, które od kilku miesięcy odnotowują regularny spadek. Przypomnę jednak, że w przeszłości rosyjski fiskus pobierał nawet 300 dolarów cła za tonę LPG, co nie wywindowało znacząco cen autogazu w Polsce. Dlatego i w tym wypadku warto prognozować ceny z dużą ostrożnością. Należy więc spodziewać się utrzymania cen autogazu na obecnym, niskim poziomie, a nawet kontynuacji tendencji zniżkowej. Sytuacja ta po raz kolejny potwierdza konkurencyjność i atrakcyjność autogazu względem tradycyjnych paliw – dodaje Przemysław Podgórski.
Z Rosji pochodzi 59,3 proc. importowanego do Polski LPG. Paliwo to sprowadzamy również m.in. z Kazachstanu, Białorusi i Litwy. W styczniu br. za tonę LPG płaciliśmy 48,2 dolarów podatku.