Miło nam poinformować, że Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki – Adam Sikorski był jednym z prelegentów tegorocznego Międzynarodowego Kongresu „OIL TERMINAL 2013”. Kongres odbył się w dniach 21-22 listopada br. w Petersburgu.
Międzynarodowy Kongres Transportu, Magazynowania i Przeładunku Ropy Naftowej, Gazów Płynnych i Produktów Ropopochodnych OIL TERMINAL jest jednym z najbardziej prestiżowych spotkań w tej branży. Organizatorem Kongresu jest Vostock Capital.
W tegorocznym Kongresie wzięło udział wielu cenionych specjalistów z branży naftowej i gazowniczej. Podczas dwudniowych spotkań podjęto szereg ciekawych i aktualnych kwestii, m.in. wyzwania stojące przed rosyjskimi i zagranicznymi terminalami naftowymi oraz systemy jakości i kontroli ilości ropy naftowej i produktów ropopochodnych w zakładach magazynujących.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, jedną z prezentacji podczas Kongresu „OIL TERMINAL” przeprowadził Adam Sikorski, Przewodniczący Rady Nadzorczej UNIMOT GAZ S.A. Temat jego wystąpienia brzmiał: „Trendy i najnowsze informacje z rynku LPG w regionie Europy Wschodniej i krajów WNP”.
Poniżej zamieszczamy streszczenie prelekcji Pana Sikorskiego.
Chociaż zapotrzebowanie na gaz odnotowało w ostatnim czasie lekką tendencję spadkową, a lokalni producenci LPG zwiększyli swoje moce produkcyjne, to i tak eksport z WNP zaspokaja aż 74% potrzeb naszego regionu.
Wydobycie ropy i gazu ze źródeł łupkowych wywołuje presję na zwiększenie eksportu gazu LPG z USA. Od 2008 eksport propanu z USA szybko i systematycznie wzrasta, a potencjalne możliwości eksportowe terminali morskich stale rosną. Na 2014 r. przewidywana jest coraz większa presja eksportowa ze strony USA – szczególnie na rynku ARA oraz zachodniej części Morza Śródziemnego.
Rosja zwiększa też produkcję LPG , co przy utrzymującym się na stałym poziomie zapotrzebowaniu rynku wewnętrznego daje możliwość powiększenia puli na eksport – jednak nie jest to wzrost tak dynamiczny, jak w przypadku USA.
Zmieniła się również czołówka importerów LPG z Rosji. Polska, która od lat była głównym importerem, została wyprzedzona w 2013 r. przez Turcję. Przewiduje się, że do końca roku Turcja sprowadzi 1 808,4 tys. ton gazu płynnego wobec 1 127,9 tys. t, które popłyną do Polski. Prognozuje się również na 2014 r. zmniejszenie udziału eksportu do Polski z wykorzystaniem transportu kolejowego.
Najwięcej gazu Polska sprowadzi z koncernów: Sibur (36%), Novatek (31%) i Gazprom (17%) globalnego importu do Polski w 2013 r.
Struktura rynku gazu płynnego w Polsce na przestrzeni ostatnich kilku lat jest w miarę stabilna: 73,4% zużywa transport (autogaz), 14,4 % to gaz butlowy i 12,3 % – gaz do zbiorników, wykorzystywany do celów grzewczych.
W świecie LPG wydarzeniem roku 2013 były pierwsze przeładunki w porcie Taman, nad Morzem Czarnym, oraz w porcie Usluga (Morze Bałtyckie).